Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Макрон како Адолф Хитлер-Скандалозни плакати во Авињон

Полицијата во францускиот град Авињон го истражува потеклото на неколку плакати на кои е претставен францускиот претседател Емануел Макрон како нацистичкиот лидер Адолф Хитлер.

На околу 120 билборди во Авињон има дури 30 постери на кои е прикажан Макрон во костум и карактеристични мустаќи.

На плакатите ги има бројките „49,3“ а Макрон е со седа коса.

Медиумите оценуваат дека бројките се однесуваат на членот од Уставот со кој се донесе законот за пензиските реформи во францускиот парламент.

На плакатите има и цитат од Махатма Ганди за „светата должност“ на граѓанска непослушност против „незаконски или корумпирани“ држави.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе