Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Киев пушта во акција досега невидено оружје: Украинците сега се на самиот врв

Украинците наскоро во борбата против руската морнарица ќе стават во акција „стелт“ експлозивна роботска подморница.

Толока ТЛК-150 е првото подводно беспилотно летало кое е целосно дизајнирано и изградено во Украина и е производ на новото воено-цивилно партнерство наречено Брејв1. Поморските аналитичари велат дека тоа претставува голема технолошка надградба за Украина.

„Русија има нови големи проблеми во Црното Море“, изјавил поморскиот аналитичар Сатон, кој го опишал Толока ТЛК-150 како „убиец на торпеда“.

„Ова е природна еволуција на украинските поморски дронови!“, истакнува тој.

Толока е збор што се користи на руски и украински за да се опише спонтан заеднички проект дизајниран да го промовира општото добро.

За разлика од беспилотните површински возила што претходно ги користеше Украина за вознемирување на Црноморската флота на Крим, Толока ТЛК-150 лизга под површината на водата, што го отежнува забележувањето и пресретнувањето.

Долг нешто повеќе од 2,5 метри, обликуван е како торпедо – елегантен и тенок, со висок навигациски перископ. Носи и товар со експлозив, чии детали не се откриени.

Сатон открива дека Украинците сега се на самиот врв на развојот на поморските беспилотни летала и можат да и обезбедат значителна предност на украинската морнарица.

„Бидејќи се работи за подводно возило, помалку е можно да се открие и потешко е да се неутрализира со пукање. Тоа е речиси нерешлив проблем. Нејзината боева глава, исто така, удира под водената линија, така што е поголема веројатноста да ја потоне својата цел“ рече тој.

Брејв1 не соопшти кога Толока ТЛК-150 ќе стапи во употреба, но се очекува тоа да биде во следните неколку недели или месеци.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе