Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

ЕУ го казни Фејсбук со 1,2 милијарди евра: „податоците испратени преку Атлантикот не се доволно заштитени“

„Мета“ е казнета со рекордни 1,2 милијарди евра и ѝ е наредено да престане да пренесува податоци собрани од корисниците на Фејсбук во Европа и во САД, според пресудата против социјалната мрежа поради кршење на Општата регулатива за заштита на податоците на Европската унија (ГДПР).

Ирската комисија за заштита на податоците објави дека компанијата не ја исполнила пресудата од 2020 година на највисокиот суд на ЕУ дека податоците испратени преку Атлантикот се недоволно заштитени од американските шпионски агенции.

Пресудата објавена денеска се однесува само на Фејсбук, а не и на Инстаграм и Вацап, кои исто така ги поседува „Мета“. Оттаму најавија дека ќе се жалат на одлуката, а нема да има прекин на услугите на Фејсбук во Европската унија, пренесува „Њујорк тајмс“.

Оваа пресуда има грејс период од најмалку пет месеци за да може „Мета“ да се подготви и да почне да ја почитува одлуката.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе