Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Докторката им кажала на децата да се поврзат со духовите на починатите другари, вели татко на убиено девојче во Белград

Слободан Негиќ, таткото на девојче што беше убиено во ОУ „Владислав Рибникар“ во Белград, во емисијата „Впечаток од неделата“ на Нова.рс откри што според неговите тврдења неодамна се случило во училиштето.

Според Негиќ, докторката која по трагедијата била испратена во училиштето „Рибникар“ да им помогне на децата и родителите, ги однела децата во нејзината канцеларија им пуштила народна музика, велејќи им да се поврзат со духовите и душите на нивните починати другари.

„Во вакви ситуации вообичаено е да се бара виновник, нема да навлегувам во психијатриско вештачење на сторителот на тоа кривично дело, но морам да го спомнам инцидентот.

Денеска присуствував на состанок на родителите на жртвите и претставници на сите надлежни институции на Република Србија.

Добивме пријава од државниот правобранител, од кривичниот обвинител и од секретарот на Министерството за здравство, но кога поставив прашање за докторката никој од присутните не знаеше за кого се работи“, ја започна својата приказна Негиќ.

Тој објасни дека докторката била вработена на невропсихијатриското одделение на КБЦ и дека Министерството за здравство ја испратило како личност која треба да им помогне на децата и родителите во таа ситуација.

Изјави дека јавно ги изнесува овие информации со целосна морална одговорност и дека е подготвен да ги брани на суд. Тој добил согласност и од мајката на едно дете која учествувала во, како што вели, мрачната психотерапија предводена од докторката.

„Нема никој на кој му е јасно како се случи ова. Јас лично, како граѓанин на оваа земја, ќе направам се што е во моја законска моќ, оваа докторка никогаш повеќе да не ја работи оваа работа. Тоа беше без знаење на родителите, девојчето што дојде дома плачеше и не е ни чудо што плачеше во таа траума од денот кога се случи тоа“, вели Негиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе