Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во тепачка што настанала во ноќен клуб, починал обезбедувач – уапсени се двајца мажи од Биоград

Ноќеска загина обезбедувач во ноќен клуб во Биоград во Хрватска, објави порталот Индекс.хр. Причината за смртта сè уште не е позната. Иако се појавија непроверени информации дека човекот е убиен, Задарски.хр неофицијално дознава дека тој починал од срцев удар.

Задарската полиција соопшти дека вечерва во 04:05 часот постапила по пријава од Итна медицинска помош Биоград дека му укажале лекарска помош на маж во ресторан во Биоград. Поради укажување на понатамошна лекарска помош, 54-годишниот хрватски државјанин бил пренесен во општа болница Задар, каде починал.

„Во координација со дежурниот жупански правобранител, кој излегол на местото на настанот, полицијата извршила увид, додека во полициските простории се две лица, по кои се води истрага за сите околности на овој инцидент“, соопштија од Полициската управа Задар.

Полицијата со спроведените мерки и дејствија засега утврди дека во текот на вечерта во угостителскиот објект е евидентирано нарушување на јавниот ред и мир и физички конфликт меѓу повеќе лица.

По наредба на жупанискиот обвинител, на телото на починатиот е наредена обдукција за да се утврдат точните причини за смртта.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе