Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во судирите во Судан досега загинаа 850 цивили, а речиси 3.400 се повредени

Бројот на цивили кои загинаа во судирите меѓу суданската армија и Силите за брза поддршка достигна 850, соопшти Централниот комитет на суданските лекари.

„Вкупно 850 цивили се убиени во земјата од почетокот на конфликтот“, се вели во соопштението објавено од Ал Џезира. Во соопштението се наведува дека се повредени 3.394 цивили и се посочува дека бројот на настрадани може да биде многу поголем, бидејќи лекарите немале пристап до многу болници, особено тие надвор од главниот град Картум.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе