6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТИЗБОР

Во авионот што падна во Хрватска имало тројца Холанѓани

Спасувачите на терен ги пронајдоа остатоците од малиот авион Цирус 20, синоќа, околу 19:15 часот, во шумската област Мали Маковник на планината Капела во округот Лика-Сењ.

Засега, како што пренесува порталот Индекс.хр нема официјална потврда колку луѓе имало во авионот и дали сите загинале. Но Хина неофицијално од пожарникарите од потрагата дознава дека во авионот наводно имало тројца Холанѓани и дека регистрациите на авионот се исто така холандски.

Сè започна вчера во 12 часот и 30 минути кога хрватската контрола на летање забележала дека авионот што летал од Марибор за Пула исчезнал од радарот, а за неговото исчезнување веднаш бил известен Оперативниот центар за цивилна заштита на Дирекцијата за цивилна заштита.

Потоа беше организирана потрага на терен во која учествуваа 120 лица, а со хеликоптер на Министерството за одбрана беше пребаран и просторот на Капела. Се стравуваше дека на местото каде што паднал авионот има минско поле што ја отежна работата на спасувачите.

Спонзорирано: