Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Силен ветер одвеа кауч од балкон на висококатница во Анкара

Граѓаните на Анкара се шокираа кога видоа кауч како лета над нивните глави за време на силен ветер и бура што го зафати градот пред неколку дена.

Летечкото парче мебел излетало од балконот на стан на триесет и петтиот кат од станбен блок во турската престолнина.

На видеото кое се појави на социјалните мрежи се гледа како каучот лета, а откако помина извесно време во воздух падна меѓу две згради. За среќа никој не беше повреден во овој инцидент.

– Никој не беше повреден, но сите бевме исплашени – вели авторот на видеото.

Каучот наводно удрил во неколку згради во населбата пред да слета.

Сето ова се случи откако земјата ја зафати бран од силно невреме кое крена покриви и корнеше дрвја од земја.

Градоначалникот на Анкара ги предупреди своите сограѓани да бидат претпазливи кога има невреме.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе