Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Три лица загинаа, двајца тешко ранети пренесени во болница по пукање во бар во Канзас Сити

Три лица загинаа, а две се ранети, од кои едно потешко, во пукање во бар во Канзас Сити, Мисури, што се случи рано утринава, соопшти полицијата.

Службеничката на полициската управа во Канзас Сити, Дона Дрејк, објави дека две лица починале на лице место, а третото починало во болница.

Жртвите се полнолетни, соопшти полицијата, додавајќи дека нападот е под истрага.

Во САД во првите четири месеци и шест дена од оваа година загинаа 115 лица во 22 масовни убиства, објави Гласот на Америка.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе