Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Бајден се сретна со Зеленски – му вети нова испорака на американско оружје и муниција

Претседателот на САД, Џо Бајден најави испорака на ново американско оружје и муниција во Украина за време на средбата со украинскиот претседател Володимир Зеленски на маргините на самитот на Г7 во Хирошима.

Новите пратки ќе вклучуваат „муниција, артилерија и оклопни возила“, рече денеска Бајден.

На почетокот на самитот во Јапонија, тој ги прифати и плановите за обука на украински пилоти за летање со американски ловци Ф-16.

Бајден им рече на лидерите на Г7 дека одлуките за тоа кога и во колкав број Украина ќе обезбеди авиони од четвртата генерација Ф-16 ќе бидат донесени во наредните месеци, додека обуката на пилотите продолжува.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе