Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Земјотрес со јачина од 7,1 степен ги погоди островите Лојалти, нема опасност од цунами

Земјотрес со интензитет од 7,1 степен е регистриран денеска југоисточно од островите Лојалти, кои се дел од францускиот архипелаг Нова Каледонија, соопштија локалните власти.

Американскиот геофизички институт соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 36 километри.

Епицентарот на земјотресот бил на оддалеченост од 416 километри југоисточно од административниот центар на Нова Каледонија, градот Нумеа, каде живеат повеќе од 94. 000 луѓе.

Засега нема информации за жртви или материјална штета. Австралиската метеоролошка служба соопшти дека по земјотресот нема опасност од цунами за Австралија.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе