Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Три деца и бебе пронајдени живи во џунгла, две недели по авионската несреќа

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи – повеќе од две недели откако авионот со кој патуваа се урна во густата џунгла. Меѓу спасените има и 11-месечно бебе – како и деца на возраст од четири, девет и тринаесет години.

Авионот – Цесна 206 – превезувал седум лица, кој поради дефект на моторот во раните утрински часови на 1 мај паднал во џунглата.

Претседателот Густаво Петро рече дека откритието следело по „напорна потрага“ од страна на војската – и тој ја опиша веста како „радост за земјата“.

Од ударот загинале тројца возрасни, вклучувајќи го и пилотот, а нивните тела биле пронајдени во авионот.

Прелиминарните информации од колумбиската цивилна авијација, која ги координирала спасувачките напори, сугерираат дека децата избегале од авионот и тргнале во прашумата за да најдат помош.

Спасувачите, поддржани од кучиња трагачи, претходно пронашле фрлено овошје што децата го јаделе за да преживеат, како и импровизирани засолништа направени со вегетација од џунглата.

Во спасувачките операции учествуваа авиони и хеликоптери и од армијата и од воздухопловните сили на Колумбија.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе