Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Русија утрово изврши уште еден масовен напад со беспилотни летала врз Киев

Во раните утрински часови, Русија изврши уште еден масовен напад со беспилотни летала врз Киев, што е нејзин единаесетти воздушен напад овој месец, соопшти денеска воената управа на украинскиот град, а пренесува Си-ен-ен.

„Непријателот прави се за да ги погоди клучните цели во Киев и во исто време да ги исцрпи нашите ресурси за воздушна одбрана. На овој начин Русите сакаат да предизвикаат стрес кај цивилите, поради што речиси секој ден го напаѓаат Киев од воздух,“ додава украинската страна.

Алармот за воздушен напад во главниот град на Украина не се вклучи само четири дена во мај.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе