Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Земјотрес со јачина од 7,7 степени во Нова Каледонија

Земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтер ја погоди Нова Каледонија. Издадено е предупредување за опасност од цунами по земјотресот, кој е регистриран југоисточно од островот Лојалити во Нова Каледонија, француска територија во Тихиот Океан.

Според Американскиот систем за предупредување за цунами, бранови со висина од еден до три метри се можни во Вануату, а бранови со висина од 30 сантиметри до еден метар се можни на Фиџи, Кирибати и на Нов Зеланд, пренесува „Гардијан“.

Според Геолошкиот институт на САД, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 38 километри.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе