13.8 C
Скопје
30. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТИЗБОР

Возел со автомобил низ портите на Ватикан: Полицијата пукала за да го запре

Маж кој управувал автомобил го пробил обезбедувањето на Ватикан во четвртокот вечерта, пробивајќи ги портите на градот-држава и стигнал до централниот двор на Апостолската палата пред да и се предаде на полицијата, соопшти Ватикан.

Во соопштението се наведува дека полицаец од Ватикан пукал од пиштол и го удрил автомобилот.

Мажот, опишан како 40-годишен и психички нестабилен, не се приближил до гостинската куќа од другата страна на Ватикан каде што живее папата Франциско.