Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Facebook
Свет

Татко до смрт го претепал 11-годишниот син во Велика Британија, па излажал дека детето паднало од дрво

Мајкл Харисон до смрт го претепал својот 11-годишен син, а потоа го однел во парк и повикал 911, тврдејќи дека детето паднало од дрво додека си играло криенка.

41-годишниот маж е осуден на најмалку 21 година затвор за убиството на неговиот син Мајки, кој трагично загина на 18 јуни минатата година.

Откако го нападнал детето, Харисон го ставил во своето комбе и се упатил кон Хинор, Велика Британија, а потоа се јавил на 911, велејќи дека малиот Мајки паднал од дрво додека си играле криенка, пренесува „Мирор“.

Потоа во очајнички обид се обидел да си ги покрие трагите.

Судот слушнал од сведоците како Харисон „полудел“ и го претепал својот син до смрт, удирајќи го постојано со тупаници по телото.

Трагично загинатиот Мајки можеби ќе преживеал, му било кажано на судот, доколку добиел итна медицинска помош.

Осудувајќи го Харисон за убиството на синот Мајки, судијата Шон Смит рече дека обвинетиот лажел за убиството и ја однел жртвата во паркот како дел од прикривање.

Целата негова приказна за инцидентот беше опишана пред судот како „целосна фикција“.

Кога службите за итни случаи пристигнале во паркот, го нашле Мајки како седи на совозачкото седиште во комбето на Харисон.

Питер Џојс, тужителот, рече дека Мајки имал проблеми со дишењето и бил итно пренесен во болница, каде што за жал починал нешто повеќе од еден час подоцна.

Обвинителот рече дека првичната обдукција открила бројни модринки и гребнатини, како и расекотини на црниот дроб на Мајки.

Тој изјави: „Расекотините предизвикаа значително крварење, имаше половина литар крв во стомакот на Мајки. Од вториот преглед било заклучено дека имало повеќекратни удари, повреди на лицето, главата, рацете, грбот и вратот“.

Обвинителот додаде: „Заклучокот е дека повредите не се објаснети со еден пад, туку тој имал повеќе повреди од тап предмет на неколку делови од телото“.

Обвинителот рече дека експерт педијатар, кој исто така бил донесен да сведочи, заклучил дека Мајки „можел да преживее доколку добиел итна помош“.

По изрекувањето на пресудата, во излив на емоции од обвинителната клупа, убиецот ја подал својата маица до печатот и рекол: „Секогаш ќе го сакам моето семејство, што и да кажете и која и да е верзија на настаните што ќе ја објавите“.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе