Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Со печиво го намамиле да се соблече гол: ученици од училиште во Загреб вознемирувале дете со посебни потреби

Ученици од основно училиште во Загреб на социјалните мрежи објавија фотографија од голо момче со посебни потреби, чиј татко тврди дека училиштето сакало да го прикрие целиот случај, нешто што директорот го демантира.

„На ‘Фејсбук’ објавија фотографија од моето дете голо. На син ми, кој е осмо одделение, му рекоа дека ако се соблече, ќе му купат печиво и со оглед на тоа дека е болно дете, тоа го направи и ја објавија неговата фотографија“, изјави таткото на болното момче за загрепски „Јутарњи лист“.

Директорот на училиштето ги негира тврдењата на таткото за прикривање и вели дека по нивната реакција, од социјалните мрежи била отстранета фотографијата на ученикот кој посетува посебен час и има здравствени проблеми.

Од училиштето тврдат дека постапиле во согласност со сите протоколи и дека ги известиле сите надлежни служби, вклучително и Центарот за социјална заштита.

„Учениците и нивните родители се повикани на разговор за да им се покаже штетноста од ваквото однесување и преземени се педагошки мерки“, изјави директорката на училиштето во кое се случи инцидентот.

Таа додаде дека се работи за ученици што не се од исто одделение и дека насилниците, како што ги нарече, покажале каење за своите постапки.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе