Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Путин за противниците на Русија: „Тие се идиоти“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека земјата е под агресивен надворешен притисок.

Тој изјави дека противниците на земјата бараат таа да се подели на десетици мини-држави. Путин рече и дека противниците на Русија се луѓе со неоколонијален начин на размислување – идиоти, бидејќи тие не разбираат дека токму националната различност ја прави земјата посилна и залудно сметаат на тој ефект.

„Веќе реков дека луѓето кои се водат од своите неоколонијални идеи се идиоти и тие би го зазеле второто место во конкуренција на идиоти. Зошто само второ? Затоа што тие се идиоти“, рекол рускиот лидер, пренесе Спутник.

Тој посочи дека се врши агресивен надворешен притисок врз Русија, врз целото руско општество.

„Гледаме каков агресивен надворешен притисок сега се врши врз Русија, врз целото наше општество. Речиси целиот арсенал е насочен против нас: економски, воен, политички, информативен. Лансирана е најмоќната антируска пропаганда“ изјави Путин во Пјатигорск, каде што учествува на седницата на Советот за меѓународни односи.

Тој посочи дека не престануваат нападите врз руската култура и духовните вредности, како и обидите да се забие клин во братството на народите кои живеат во Русија.

„Нашите противници ја сметаат мултинационалноста на Русија за нејзина слаба точка и прават се за да нè поделат. Организираат провокации во националните заедници. Наводно во името на рускиот народ основаат разни општествени и политички здруженија кои ги претставуваат само нив и провокатори како нив. Тие дрско зборуваат за потребата од таканаречената деколонизација на Русија“, рече Путин.

Тој рече дека повиците да се подели Русија на десетици мали држави се поврзани со себични интереси.

„Тие велат дека Русија треба да се подели на десетици мали држави. Јасно е зошто. За подоцна да ги потчинат на нивната волја, да ги искористат, да ги користат за свои себични интереси. Тие немаат други цели“, вели рускиот лидер.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе