Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Centar.mk / Сите права заддржани
СветТОП ВЕСТИ

Новите санкции против Русија ќе бидат претставени на самитот на Г7

На самитот на Г7 треба да бидат објавени нови санкции против Русија. Соединетите Држави се надеваат дека нивните нови санкции ќе ги убедат другите земји да ги зголемат нивните.

Вашингтон вели дека новите мерки – кои вклучуваат забрана за 70 субјекти да примаат извоз од САД, како и 300 нови санкции против други поединци или ентитети – имаат за цел да ја осакатуваат „воената машина“ на Москва во Украина.

Војната во Украина, сега во својот 15-ти месец, е на врвот на агендата на самитот и земјите кои не ја критикуваа отворено Русија – како што е дополнителниот гостин Индија – би можеле да бидат под притисок да дејствуваат. Индија одби да ги почитува западните санкции за рускиот увоз.

Досега ЕУ и Обединетото Кралство најавија дека ќе воведат мерки во однос на руските дијаманти.

Портпаролот на американската влада утринава за медиумите изјави дека очекуваат сите членки на Г7 да презентираат нови мерки во текот на викендот.

Лидерите на Г7 почнаа да пристигнуваат на самитот во Хирошима.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе