Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Нов ноќен напад на Украина, во Киев испратени голем број дронови

Во текот на ноќта во Украина се огласиле сирени за воздушен напад, а од неколку градови пристигнале извештаи за експлозии. Воздушната тревога траела околу еден час.

Украинските власти предупредиле дека руските воени авиони се во воздух и предупредиле на опасност од воздушни напади, вклучително и хиперсонични ракети „Кинжал“, во сите региони на Украина.

Голем број дронови се испратени кон Киев, изјави шефот на локалната воена администрација, Серхи Попко, кој подоцна објави дека сите дронови се соборени. Попко тврди дека Кремљ се обидува да ја исцрпи воздушната одбрана на Украина со испраќање дронови „Шахед“ од иранско производство.

Засега нема извештаи за жртви или значителна штета на инфраструктурата.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе