Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Лидерите на Г7: Украина има буџетска поддршка за годинава и за почетокот на следната

Лидерите на групата седум објавија дека се погрижиле Украина да ја има потребната буџетска поддршка за оваа година и почетокот на 2024 бидејќи ја обновиле својата заложба за обезбедување финансиска и воена поддршка во борбата против Русија.

Тие во соопштението истакнаа дека денеска преземаат нови чекори за да се осигурат дека „нелегалната агресија на Русија против суверената држава Украина“ нема да успее и да го поддржат украинскиот народ во, како што го нарекоа „потрагата по праведен мир заснован на почитување на меѓународното право“.

Лидерите на членките на Г7 – САД, Јапонија, Германија, Велика Британија, Франција, Италија и Канада – денеска се среќаваат во Хирошима, а фокусот ќе биде ставен на конфликтот во Украина и зголемената загриженост поради зголемената меѓународна моќ на Кина.

Г7 истакна дека членките се ангажираат со други нации за да го избегнат протокот на нивните стоки и технологија во Русија преку трети земји, прашање што предизвикува зголемена загриженост за членките, вклучително и во Европа.

Членките на Г7 сакаат да го потиснат секое заобиколување на санкциите, што ќе ѝ овозможат на Русија да го зголеми својот приход.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе