Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Иран егзекутира тројца демонстранти: „Тие беа осудени на смрт за војна против Бога“

Иран егзекутира тројца мажи осудени на смрт поради нивната вмешаност во смртта на полицајци за време на протестите предизвикани од смртта на Махса Амини минатата година, соопштија судските власти.

Тројца мажи беа прогласени за виновни и осудени на смрт за „војна против Бога“ и поседување оружје за време на демонстрациите во градот Исфахан, според веб-страницата на новинската агенција на судската власт „Мизан онлајн“. Тие беа уапсени во ноември минатата година, а осудени на смрт во јануари.

Тие исто така беа прогласени за виновни дека биле членови на „нелегални групи со намера да ја нарушат безбедноста на земјата и дека се договарале да извршат злосторства против внатрешната безбедност“, додаде Мизан.

Иран е потресен од протестно движење по смртта на иранската Курдка Махса Амини на 16 септември 2022 година, која почина три дена по апсењето од полицијата, која ја обвини дека го прекршила строгиот кодекс на облекување наметнат на жените. Иран има егзекутирани повеќе осуденици од која било земја со исклучок на Кина, објави неодамна „мнести интернешнл“.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе