Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Голем пожар во Шпанија, евакуирани 550 луѓе

Пожарот во западниот шпански регион Екстремадура опустоши околу 3.700 хектари шума и принуди 550 луѓе да ги напуштат своите домови, соопштија денеска службите за итни случаи.

„Ветровитото време наводно ги попречува напорите да се стави пожарот под контрола“.

„Ова се многу силни налети на ветер што го отежнуваат гаснењето на пожарот“, изјави командантот на единицата за управување со вонредни состојби, Дејвид Барона.

Речиси 250 пожарникари се борат со пожарот, а според надлежните, најверојатно, настанал од природна причина.

Невообичаено сувата зима во делови од јужна Европа, која доаѓа по три години потпросечни врнежи во Шпанија, го зголеми ризикот од шумски пожари.

Минатата година повеќе од 490 пожари уништија рекордни 307.000 хектари во Шпанија.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе