Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Членовите на американскиот Сенат предложија нов закон за Западен Балкан

Сенаторката Џин Шахин, претседателка на Поткомитетот за Европа во Комисијата за надворешни односи на Сенатот на САД, со поддршка на колегите од двете политички партии, повторно го предложи Законот за демократија и просперитет на Западен Балкан до новото свикување на Сенатот , пишува Гласот на Америка.

Со поддршка на сенаторите Роџер Викер (Роџер Викер), Бен Кардин (Кардин), Дик Дурбин (Дик) и Крис Ван Холен (Крис Ван Холен), предлогот на Шахин има за цел да ја промовира соработката меѓу земјите од Западен Балкан, како и соработката на тие земји со Соединетите Држави на полето на сајбер безбедноста и сајбер отпорноста, имајќи ги предвид „штетните напори на Иран и Русија да ги таргетираат земјите од регионот“.

Според соопштението на веб-страницата на сенаторот Шахин, законот ја поддржува „демократската стабилност и економскиот развој на регионот, преку иницијативи во инфраструктурата, трговијата и антикорупцијата, вклучително и правната формализирање на санкциите, со цел да се одвратат актерите кои водат дестабилизирачки активности. ”

Законот повторно влезе во процедура на Сенатот во четвртокот, непосредно пред расправата на Комисијата за надворешни политички односи за Западен Балкан. Речиси истата група сенатори го предложи на последното свикување на Сенатот, но не беше усвоен.

– Одржувањето на мирот и зајакнувањето на демократијата на Балканот е од клучно значење за европската безбедност и стабилност, особено додека продолжува неиспровоцираната војна на Путин во Украина. Мојот двопартиски предлог-закон ќе ја зајакне трговијата и инвестициите меѓу Соединетите Американски Држави и Западен Балкан, ќе ја искорени корупцијата, ќе ги кодифицира санкциите против дестабилизирачките актери и ќе испрати силен двопартиски сигнал дека САД се посветени на нашите партнери во регионот – рече сенаторот Шахин. член на Демократската партија.

– Балканот е дом на разновидно и колоритно културно наследство, а неговата геополитичка важност продолжува да расте – рече републиканскиот сенатор Викер. „Руската брутална инвазија на Украина ја нагласува важноста на нашите балкански партнерства. Усвојувањето на овој предлог-закон ќе послужи како јасна, двопартиска изјава за посветеноста на Соединетите Држави за зајакнување на нашите дипломатски партнерства во регионот.

Меѓу другото, законот предвидува воспоставување регионална иницијатива за трговска и економска конкурентност, кодификација на две постоечки извршни наредби за воведување санкции за корупција и закани по мирот и стабилноста на Западен Балкан, како и започнување на антикорупциска иницијатива која би го упатила американскиот државен секретар да обезбеди техничка помош за сите земји во развојот на националните стратегии за борба против корупцијата итн.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе