Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Vlada.rs
Свет

Брнабиќ: Ќе ја разоружаме Србија, ќе се одземат 90 отсто од дозволите за оружје

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека актуелната влада ќе ја разоружа Србија и дека ќе бидат одземени 90 проценти од дозволите за оружје, со што сите ќе се чувствуваат побезбедно.

На седница посветена на безбедносната ситуација во земјата, Брнабиќ им рече на претставниците на опозицијата дека Србија постигнала најголем број дозволи за оружје во 2008 година, кога, како што рече, на власт биле оние кои денес се борат против насилството.

Како што наведе таа, тогаш имало 1.172.468 дозволи, додека во 2013 година таа бројка е намалена на под 800.000.

„Значи, сериозно и одговорно ја завршивме нашата работа. Кога ќе погледнете што беше и што правевме, системот овде не пропадна. Но да, сега ќе ја разоружаме Србија, ќе одземеме 90 проценти од оружјето и сигурно сите ќе бидеме побезбедни“, рече премиерката.

Оцени дека опозицијата се обидува да манипулира со бројките за да покаже дека некој бил неодговорен и не направил нешто.

„Никој досега не го направи тоа во Србија. И никаде во светот. Да се ​​политизира ситуацијата на тој начин“, смета таа.

Како што рече, за владата, како извршна власт, нема слушнато никаков предлог на мерки за борба против насилството, освен за смена на министерот за внатрешни работи, кој, како што смета, добро си ја врши работата.

Што се однесува до барањето за смена на директорот на БИА, Брнабиќ оцени дека тој нема никаква врска со трагедиите што се случиле.

„Сите вие овие денови не ни дадовте ниту еден конкретен предлог што да правиме и како да го намалиме насилството во Србија. Како да ги натераме децата и нивните родители да се чувствуваат побезбедно. Сите предлози беа политички и тоа кажува многу за карактерот на вашиот протест“, заклучи премиерката, пренесуваат српските медиуми.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе