Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Во Русија се разговара за користење на кучиња скитници за расчистување на нагазни мини во Украина

Русија го испитува планот за собирање на кучињата скитници и нивно користење за расчистување на нагазни мини во Украина. Многу градови имаат проблеми со отфрлените миленичиња и улични кучиња кои ловат во глутници. Пратеникот Федот Тумусов (67) побара „големите и агресивни“ скитници да бидат обучени од специјалисти за воена работа и додаде дека таквата улога на чистење мини би ги ставила нивните животи во акутна опасност.

„Имаме многу експерти за кучиња во нашата земја кои можат да ги учат кучињата скитници на секакви различни вештини“, рече политичарот.

Тој ја праша владата дали „експертите за кучиња можат да обучуваат големи и агресивни кучиња и да ги испратат во воената зона СМО“.

СМО се однесува на „специјалната воена операција“ што Русија ја користи за инвазијата на Украина, каде што се стреми кон „демилитаризација и денацификација“ на земјата.

Пратеникот на партијата „Праведна Русија“ рекол:

„Нека помогнат во извлекувањето на ранетите и нека учествуваат во расчистувањето на мините“.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе