Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поплавите ја парализираа и Словенија, предизвикани 16 свлечишта

Предизвикани се 16 свлечишта, од кои повеќето во североисточниот дел на Словенија, од обилните врнежи што во текот на ноќта ја зафатија Словенија.

Пожарникарите црпеле вода од подрумите на магацините и другите објекти, ги исчистиле пропустите, ги отстраниле паднатите дрвја и поставиле вреќи со песок.

За отстранување на последиците од обилните врнежи помагаат и повеќе од 100 припадници на словенечката армија. Сообраќајот на одредени патни правци е во прекин поради излевање на водотеци.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе