Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Песков: Русија ќе одговори со принципот на реципроцитет

Русија нема да дозволи непријателските акции на другите земји да останат без одговор, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Русија ќе одговори во согласност со принципот на реципроцитет“, нагласи Песков.

Зборувајќи за ограничувањата за користење на банкарските сметки на финската амбасада и генералниот конзулат во Русија, Песков на новинарите им рече дека тоа не е иницијатива на руската страна.

„Ние само одговараме на ситуацијата што ја создадоа властите на голем број западни земји, вклучително, на наше жалење, и Финска“, рече Песков.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, вчера изјави дека се воведени ограничувања за користење на банкарските сметки на финската амбасада и генералниот конзулат во Русија.

Захарова истакна дека овие акции се одговор на слични ограничувања наметнати на руската дипломатска мисија во Финска, која е ограничена само на користење сметка во финска банка. Таа истакна дека Русија постојано го иницирала прашањето за укинување на ограничувањата за руските дипломатски претставништва пред финската страна.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе