Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Во Црна Гора покрената петиција за забрана на Тик-ток: „Има лош ефект врз децата и младите“

Во Црна Гора беше покрената петиција за забрана на социјалната мрежа ТикТок, а формуларот за електронски потпис беше објавен и на веб-страницата на Собранието на Црна Гора.

Во текстот на петицијата се посочува дека оваа платформа има исклучително лошо влијание врз децата и младите, бидејќи покажува несоодветна содржина на огромен број луѓе.

„Истата содржина ја создаваат нашите најмлади, со надеж дека ќе станат популарни, што е погрешна вредност. Децата треба да живеат детски животи, да имаат детство, да уживаат во секој ден од својот живот, а не да бидат „популарни“ и да имаат примери кои не можат ништо да ги научат“, се вели во петицијата.

Петицијата беше покрената по серијата инциденти поради следење на ТикТок, а особено откога 14-годишен ученик од основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград неодамна застрела и уби 10 лица, меѓу кои девет соученици.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе