Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Португалскиот претседател го потпиша законот со кој се дозволува евтаназија

Португалскиот претседател Марсело Ребело де Соуса го потпиша законот за декриминализирање на евтаназијата во закон откога парламентот во петокот ги отфрли последните четири вета.

Во соопштението од неговиот кабинет се вели дека претседателот го потпишал законот врз основа на неговите обврски од Уставот.

Португалија стана шестата земја во Европската Унија, која ја дозволи оваа постапка.

Истражувањата на јавното мислење одамна покажаа дека мнозинството Португалци се за правото на избор кога станува збор за асистирана смрт.

Во јануари 2021 година парламентот усвои закон со кој ќе се легализира потпомогнатото умирање под одредени услови, но Ребело де Соуса стави му вето поради „премногу недефинирани концепти“. Парламентот постојано одобруваше малку изменети верзии, но претседателот ги враќаше, вообичаено наведувајќи ја загриженоста во врска со формулацијата, која критичарите ги гледаа како обиди да се одложи неговото воведување.

Во петокот 250-члениот парламент гласаше 129 „за“ наспроти 81 „против“ и еден воздржан за усвојување на нацрт-законот без измените што ги бара Ребело де Соза, што практично го отфрли неговото вето.

Главната опозициска централнодесничарска Социјалдемократска партија најави дека ќе го обжали законот до Уставниот суд.

Законот прецизира дека на луѓето ќе им биде дозволено да бараат асистирана смрт во случаи кога „се наоѓаат во ситуација на интензивно страдање, имаат дефинитивни екстремни повреди или сериозна и неизлечива болест“. Законот предвидува дека има двомесечен јаз меѓу прифаќањето на барањето и самата постапка, а психолошката поддршка е задолжителна.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе