Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поради поплавите, евакуација од патеката во Имола, неизвесно е одржувањето на Ф1 трката

Катастрофални поплави го погодија регионот на Италија каде викендов треба да се вози Големата награда на Сан Марино. Тимовите пристигнаа на патеката во Имола на почетокот на неделата и почнаа да ја поставуваат целата опрема, но вчера добија наредба да ја напуштат во рок од 30 минути.

Причина е фактот што целиот регион на Емилија Ромања е поплавен по обилните врнежи кои се најавуваат цела седмица и во моментов е неизвесно дали трката воопшто ќе се одржи според распоредот. Пристапните патишта и теренот што се користеше за време на трката се поплавени и прашање е како речиси 150.000 навивачи би можеле да дојдат на трибините на вакво време.

Локалните власти најавија дека повеќе информации ќе бидат познати во текот на денот и дека одлуката за евентуално откажување на трката ќе биде донесена подоцна.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе