Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Јапонија ги засилува безбедносните мерки уште повеќе од вообичаено пред самитот на Г7

Безбедносните мерки се високи на секој самит на Г7, но овогодинешниот домаќин Јапонија мора да се докажува повеќе од вообичаено по минатомесечниот напад врз актуелниот премиер и атентатот на поранешниот премиер Шинзо Абе во 2022 година.

Околу 24.000 безбедносни лица, наводно, биле распоредени во Хирошима за време на самитот, повеќето од нив испратени од други делови на земјата.

Пред самитот на 19-21 мај, полициски патроли се присутни и меѓу туристичките групи во познатиот Парк на мирот во западниот град.

Безбедносниот персонал е исто така многу присутен по должината на реката што тече покрај локациите како куполата на атомската бомба, со хеликоптери кои редовно зујат над нив.

Мерките се проширија многу подалеку од Хирошима, вклучувајќи го и главниот град Токио, каде пораките на железничкиот систем предупредуваат на зголемена безбедност за самитот.

Поголемите градови во Јапонија генерално немаат корпи за отпадоци на јавни места, но безбедносниот персонал затвора други места за кои се смета дека претставуваат потенцијална закана.

Автоматите на платформите на подземната железница исто така се исклучени и залепени со селотејп, заедно со знаци за извинување кои предупредуваат дека ќе бидат недостапни за време на самитот од безбедносни причини.

Во Хирошима, таблите низ градот и во хотелите ги потсетуваат локалното население и туристите дека самитот ќе предизвика прекин, вклучително и затворање на улици и пристап до островот Мијаџима, кој лидерите ќе го посетат.

Десетици училишта и други институции едноставно одлучија да се затворат за време на самитот, објавија локалните медиуми.

Мерките најверојатно ќе се најдат под лупа помалку од една година откако вооружен маж го уби поранешниот премиер Абе додека водеше кампања во градот Нара.

Потоа, во април, еден човек фрли експлозивна направа врз премиерот Фумио Кишида непосредно пред тој да одржи говор пред кампањата во градот Вакајама.

Премиерот не беше повреден, но фактот што напаѓачот можеше да го фрли уредот од блиску толку брзо по атентатот на Абе, предизвика нови критики за безбедносните мерки на Јапонија.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе