Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Европската комисија ѝ се закани на Австрија поради шенгенската гранична контрола

Европската комисија ѝ се закани на Австрија со правна постапка поради нејзините продолжени шенгенски гранични контроли и започна формална процедура за консултации со сите инволвирани земји-членки на ЕУ.

„Спорот околу привремените гранични контроли на внатрешните граници ескалира со тоа што ЕК ќе започне формална процедура за консултации со сите засегнати членки, вклучително и Австрија,“ се вели во извештајот за Шенген зоната без гранична контрола објавен во вторникот.

Ако ова не доведе до јасна заложба за промена, се вели дека Европската комисија е подготвена да преземе правни мерки, објави АПА.

Во безвизната Шенген зона нема постојани проверки на лицата на границите, но. во текот на бегалската криза во 2015 година, неколку земји – меѓу кои и Австрија – воведоа привремени контроли што треба да се продолжуваат на секои шест месеци.

Австрија инсистира на одржување на контролата на словенечката граница поради тековниот „миграциски притисок“, најавувајќи во април дека ќе поднесе барање до Европската комисија за продолжување на граничните контроли за уште шест месеци за „да се крене азилантската кочница и да се спречи злоупотребата на азилот“.

Словенија веќе ѝ се закани на Австрија со ресипроцитетни мерки и со воведување гранични контроли. Амбасадорот Александар Гержина се пожали дека австриските гранични контроли сега се продолжени по 17-ти пат.

„Словенија не може повеќе да го толерира ова“, изјави Гержина за „Тиролер тагесцајтунг“.

АПА го пренесе соопштението од ЕК во кое се посочува дека „повторното воведување на граничните контроли мора да остане исклучок, строго временски ограничен и последна опција“, повикувајќи на постепено укинување на контролите и нивна замена со алтернативни мерки на полициска соработка.

Висок функционер на Европската комисија го истакна истото барање кон крајот на април, додавајќи дека миграциската статистика на австриската влада не ја одразува реалноста.

Сепак, Европскиот суд на правдата веќе донесе одлука за гранични контроли. Во април 2022 година, судот одлучи дека една земја-членка на ЕУ може да воведе гранични контроли во Шенген зоната најмногу шест месеци во случај на сериозна закана за нејзиниот јавен ред или внатрешна безбедност.

„Потоа мора да постои доказ за нова сериозна закана. Се чини дека Австрија не го докажала тоа од 2017 година,“ се наведува во одлуката.

Во исто време, Европската комисија ги повика земјите на ЕУ да ја прошират Шенген зоната за да ги вклучат Бугарија и Романија откако Австрија и Холандија минатата година го блокираа приемот на овие две земји.

Покрај тоа, австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер во април го отфрли барањето на Романија за временска рамка за тоа кога земјата ќе го укине своето вето.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе