Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Рејкјавик почнува дводневниот самит на министрите на Советот на Европа

Како дел од своето претседавање со Комитетот на министри на Советот на Европа, Исланд денеска ќе биде домаќин на дводневен Самит на шефови на држави и влади од 46 земји-членки во Рејкјавик.

Четвртиот самит од основањето на Советот на Европа во 1949 година ќе биде историска можност за европските лидери да ја потврдат својата заедничка посветеност на основните вредности на Советот на Европа и да ја рефокусираат својата мисија во контекст на новите закани за луѓето. права и демократија, како и понатамошна поддршка на Украина преку конкретни мерки кои ќе помогнат да се постигне правда за жртвите на руската агресија.

Исто така, се очекува дека Самитот ќе поттикне иницијативи за решавање на новите предизвици за демократијата и човековите права, кои се однесуваат и на животната средина и вештачката интелигенција, објавено е на веб-страницата на Советот на Европа.

Се очекува учесниците на Самитот да гласаат за Декларацијата за територијалниот интегритет на Украина, Грузија и Молдавија. На крајот на состанокот Исланд ќе и го предаде на Летонија претседавањето со Комитетот на министри на Советот на Европа.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе