19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Во Хрватска поради поплава, дел од Националниот парк Крка за првпат затворен за посетители

Јавната установа на Националниот парк Крка во Хрватска извести дека поради високиот водостој на реката Крка, дел од Националниот парк за првпат е затворен за посетители. Дел од пешачките патеки се поплавени, па додека водата не се повлече не може да се посетат Скрадинска Бук и Рошка шамар, а не се организираат ниту патувања со брод. Останатите делови на Националниот парк се отворени за посетители.

Поради високиот водостој на реката Крка, сите служби во Книн се во состојба на готовност, но ситуацијата во областа моментално е стабилна, изјави заменик-градоначалничката на Книн и шеф на тамошниот штаб за цивилна заштита, Кристина Периќ, за хрватската новинаска агенција „Хина“.

„Водостојот на реката Крка стагнира и засега нема поголеми проблеми. Сите служби се на готовност, подготвени да интервенираат, ги проверивме насипите и делумно поставивме зајачки насипи“, рече Периќ.