Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

(Видео) Русија за големиот напад: Ги уништивме „Патриотите“ во Киев

Москва денеска соопшти дека го уништила американскиот ракетен систем за противвоздушна одбрана Патриот во синоќешниот голем напад врз Киев.

Руското Министерство за одбрана објави дека руските сили извршиле „многу прецизни“ напади врз украинските војници, муниција и магацини.

„Сите цели беа погодени“, соопшти руското министерство.

Украина тврди дека ги соборила сите 18 проектили и беспилотни летала лансирани од руските сили во текот на ноќта, меѓу кои и напредните руски хиперсонични ракети од типот Кинжал.

Претходно, дописникот на „Гардијан“ јави дека Русите се обиделе да ги уништат американските „Патриоти“.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе