Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Катастрофални поплави во Хрватска: Улиците во Обровац под вода – поплавени згради, училиште, канцеларии

Обровац е буквално под вода, многу куќи се загрозени, а нивото на водата на Зрмања се уште расте. Пожарникарите постојано интервенираат во градот, а слична е ситуацијата и во Грачац.

Во Обровац поплавено е и училиштето, каде денес настава не можеше да се одржи.

Граѓаните полнат вреќи со песок, сите се на готовност, а прогнозата не им оди во прилог затоа што следуваат нови врнежи, пишуваат хрватските медиуми.

Градоначалникот на Обровац Анте Жупан попладнево за Задарски.хр изјави дека неговиот град е погоден од необична појава.

„Обилни врнежи се случија на таканаречената Личка висорамнина, која се влева во сливот на Зрмања. Изградивме заштита од поплави пред десет години. Меѓутоа, сега се случи. Бранот беше толку висок и интензивен што таа бариера ја надмина во неделата во 19:01 часот за 30-тина сантиметри. Тоа беше над секакви очекувања и прогнози“, изјави Анте Жупан.

Градоначалникот на Обровац Анте Жупан попладнево за Задарски.хр изјави дека неговиот град е погоден од необична појава.

„Обилни врнежи се случија на таканаречената Личка висорамнина, која се влева во сливот на Зрмања. Изградивме заштита од поплави пред десет години. Меѓутоа, сега се случи. Бранот беше толку висок и интензивен што таа бариера ја надмина во неделата во 19:01 часот за 30-тина сантиметри. Тоа беше над секакви очекувања и прогнози“, изјави Анте Жупан.

Тој потврдува дека водата навлегла во објектот на Градот и го поплавила основното училиште, како и неколку станбени згради. Покрај тоа, под вода се десет деловни простории, оштетени се неколку куќи, како и една станбена зграда во пониско подрачје.

Несреќна околност е што е поплавен подрумски стан на семејство со син инвалид. Градоначалникот им дал клуч од неговиот стан, да го користат додека не се смири ситуацијата, кажа тој.

Во Грачац, десетици граѓани биле приморани да се качуваат на повисоки катови од објектите, или пак да ги напуштат своите домови, бегајќи од надојдената вода.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе