Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

СЗО ја затвора канцеларијата во Москва

Светската здравствена организација објави дека нејзините членки во Европа гласале за затворање на Европската канцеларија за превенција и контрола на незаразни болести во Москва.

Одлуката беше прифатена со потребното мнозинство на посебен состанок на европската канцеларија на СЗО.

Според соопштението на Светската здравствена организација, канцеларијата ќе биде преместена во Копенхаген до 1 јануари 2024 година.

Неименувани дипломати претходно изјавија за Ројтерс дека затворањето на канцеларијата во Москва било наменето како политички чекор за да помогне во обидот да се изолира Русија и не се очекува да има здравствени последици за Русија или глобалната здравствена политика.

Незаразните болести како што се дијабетесот и ракот се водечка причина за смртност во европскиот регион на СЗО, кој опфаќа 53 земји.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе