Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Русија: Пресретнавме француски и германски авион над Балтичкото Море

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека го подигнало својот борбен авион за да спречи француски и германски патролни авиони да навлезат во рускиот воздушен простор над Балтичкото Море.

Тие нагласуваат дека одлуката ја донеле кога откриле дека два авиони летаат кон рускиот воздушен простор.

Тврдат дека се работи за германски патролен авион P-3C и француски поморски патролен авион Атлантик-2. Францускиот и германскиот авион се свртеле откако увиделе дека рускиот авион полетал. Тие истакнаа дека после тоа Су-27 се вратил во базата.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе