Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay / PublicDomainPictures
Свет

Пијан возач запрен поради пребрзо возење, тврдел дека вози кучето

Осомничен пијан возач во Колорадо неуспешно се обидел да го обвини своето куче за пребрзо возење, соопшти полицијата во источниот дел на Колорадо.

Полицијата во Спрингфилд напиша на „Фејсбук“ дека настанот се случил во саботата вечерта кога полицајците запреле возило што се движело со брзина од 84 километри на час во зона со брзина од 50 километри на час.

„Возачот се обидел да ги смени местата со кучето на совозачкото седиште додека полицаецот се приближил и го набљудувал целиот процес“, изјавија полициски службеници во неделата.

„Мажот потоа излегол од совозачката страна на возилото и тврдел дека не возел.

Кога полицијата го прашала осомничениот дали пиел алкохол, тој побегнал оставајќи ги и возилото и кучето. Бил фатен по 20-ина метри.

Обвиненијата против возачот, кој има и други прекршочни пријави, опфаќаат сомнение дека возел под дејство на алкохол и дал отпор при апсење.

„Кучето му е дадено на чување на познајник на возачот, а мажот е во притвор“, соопшти полицијата.

„Кучето нема да добие пријава и е пуштено само со предупредување“, се пошегува на крајот полицијата.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе