Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Свет

Од прослава до смрт во Србија: Момчето се враќало од прослава по повод раѓање на дете, а малолетничка е тешко повредена

Девојка (17), која е тешко повредена во сообраќајна несреќа во Вршац, е пренесена во несвест во Клиничкиот центар во Белград.

Во несреќата што се случи 15 минути по полноќ на улицата ЈНА кај Уљма во Вршац загина млад човек (18).

Како што се претпоставува, младиот Б.К. изгубил контрола над „голфот“, излетал од патот и удрил во дрво, иако првите информации биле дека удрил во куќа.

Како што пишуваат белградските медиуми, кобната вечер настраданиот млад човек и повредената девојка се враќале од прослава на раѓање на дете.

Несреќната девојка е во тешка состојба и е примена во болницата Вршац. Во возилото била и таа, додека во болницата во Вршац со полесни повреди е примен млад човек (20) кој бил на совозачкото седиште.

Младиот човек имал пробна возачка дозвола.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе