Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

„Кинжал“ против „Патриот“: Русите велат дека го уништиле моќниот американски систем, а Украинците дека му задале шокантен удар на Кремљ

Руските воздухопловни сили тврдат дека со хиперсонична ракета „Кинжал“ го уништиле системот за воздушна одбрана „Патриот“ од американско производство, распореден во пошироката област на Киев.

Ова денеска го изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

Тој рече дека системот за противвоздушна одбрана „Патриот“ е уништен со прецизен удар на хиперсоничниот ракетен систем „Кинжал“, пренесува ТАСС.

Конашенков додаде дека вооружените сили на Русија синоќа извршиле концентриран удар со прецизно оружје врз воени објекти во Украина.

Целите биле точките на распоредување на единиците на вооружените сили на Украина, магацини со муниција, оружје и воена опрема, вклучително и испорачани од западните земји, рече Конашенков, пренесува РИА Новости.

„Целта на нападот е постигната. Сите посочени цели се погодени“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Украина претходно објави дека во текот на претходната ноќ ги соборила сите 18 проектили лансирани од руските сили, вклучително и шест хиперсонични ракети „кинжал“.

Главниот командант на украинската армија, генерал Валериј Жалузни, утрово се пофали дека нивните воздушни сили и воздушна одбрана ги пресретнала сите 18 ракети лансирани од руските сили во текот на ноќта кон Украина, пишува Слободна Далмација.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе