Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Јастреб нападна тркач во Шкотска, му направи шест дупки во главата

Додека Еван Камерон трчал во Фриокхајм, Шкотска, го нападнала граблива птица. Тој изјавил дека птицата го нападнала кога бил на околу 5 километри од селото.

„Има многу остри канџи, само ми ги зари во главата. Имам колекција од околу шест дупки на тоа место”, рекол Камерон, додавајќи дека јастреб го нападнал двапати претходно.

„Кога првпат се случи, помислив дека удрив во ретровизор на камион додека трчав“, рече тој.

Камерон рече дека и други тркачи го доживеале истото, а некои потоа се исплашиле и дека не им било лесно да трчаат повторно. Јастребите е најчеста и најраспространета птица грабливка во Велика Британија. Неговиот распон на крилјата може да варира помеѓу 122 и 152 см.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе