Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Ердоган по изборите: Ја почитуваме волјата на народот

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган изјави дека ја почитува волјата на народот изразена на избирачките места за време на вчерашните претседателски и парламентарни избори во таа земја.

„Без разлика на резултатот, победник на изборите на 14 мај беше турската демократија и турскиот народ“, рече Ердоган.

Турскиот претседател изјави дека неговата Народна алијанса ќе победи во вториот круг од претседателските избори на 28 мај и додаде дека се надева на историски успех, јавува Анадолија.

„Со давањето на Народната алијанса мнозинство во турскиот парламент на изборите, турскиот народ ја потврди својата доверба и верба во нас и нашиот сојуз“, додаде Ердоган.

Претходно денес, шефот на изборното тело на земјата рече дека Турција ќе оди на втор круг од претседателските избори откако ниту еден кандидат не освоил мнозинство.

„Првиот круг на гласање заврши така што ниту еден кандидат не успеа да го помине потребниот праг од 50 отсто, но актуелниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган е во водство“, изјави Ахмет Јенер, претседател на Врховната изборна комисија.

Ердоган, заедничкиот кандидат на Народната алијанса, и неговиот најблизок конкурент Кемал Киличдароглу, претседател на главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) и заеднички кандидат на шестпартиската Национална алијанса, ќе се соочат во вториот круг.

Ердоган го заврши првиот круг со 49,51 отсто од гласовите, а Киличдароглу беше втор со 44,88 отсто.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе