Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Зеленски собира оружје низ Европа: За два дена посети три најмоќни членки на ЕУ, сега оди кај најголемите сојузници

За време на викендот, украинскиот претседател Володимир Зеленски направи хипербрза турнеја низ Европа и ги посети Ватикан, Рим, Берлин, Ахен и Париз.

И додека во Ватикан, Зеленски разговараше со папата Франциск за неговите напори да создаде рамка за мировни преговори во Украина, тој доби поконкретна помош од секуларните лидери на трите најголеми економски сили на ЕУ.

Италијанската премиерка Џорџија Мелони изјави дека нејзината влада ќе продолжи да стои покрај Киев и да обезбедува воена помош (доаѓањето на моќниот систем PZO SAMP-T, кој Рим го донира заедно со Париз, се очекува да пристигне во Украина веќе некое време) и најголемиот пакет оружје за Украина, ако ги исклучиме САД, објави официјален Берлин.

Германија се обврза да испрати оружје во вредност од дури 2,7 милијарди евра, меѓу кои и 4 нови борбени тенкови на борбено докажаниот систем за воздушна одбрана со среден дострел IRIS-T, 15 мобилни и оклопни системи за противвоздушна одбрана со краток дострел Гепард, 30 Тенковите „Леопард 1“, 20 оклопни борбени возила „Мардер“, голем број возила за логистичка поддршка и цел арсенал муниција, од гранати за хаубици до проектили за ПЗО системи. Зеленски им се заблагодари на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер и на канцеларот Олаф Шолц за овој пакет. По неговото патување во Берлин, Зеленски застана во Ахен, каде во неделата ја прими престижната награда Карло Велики во име на украинскиот народ, со што ја заврши посетата на Германија.

Веднаш потоа, тој се упати кон Франција, каде во неделата вечерта имаше вечера со претседателот Емануел Макрон и обезбеди нова воена помош. Имено, Макрон се обврза да и испрати на Украина „десетици“ лесни тенкови (најверојатно AMX-10 RC) и оклопни возила, а во исто време заедно со својот украински колега ја повика ЕУ да прогласи нов пакет санкции против Русија.

Утрово Зеленски патува за Велика Британија на средба со премиерот Риши Сунак. Сигурно е дека Зеленски ќе им се заблагодари за ракетите „Олуја сенка“ кои Лондон ги испрати (и се уште ги испраќа во Украина), кои на Киев му дадоа можност за удари со долг дострел на руските позиции до 250 километри, што до сега ги немаа. Се очекува Зеленски да побара дополнителна воена помош од Британците, можеби и од неговите најблиски сојузници.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе