Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Колумбија запленета најголемата нарко-подморница во светот: Во неа се пронајдени три тони кокаин

Колумбиската морнарица соопшти дека ја запленила најголемата нарко-подморница во историјата на Колумбија, долга 30 метри и широка три метри, а во неа имало три тони кокаин, јавуваат колумбиските медиуми.

„Колумбија“ беше запрена во вторникот, кога беше на пат кон Централна Америка.

Ова е најголемата откриена нарко-подморница, бидејќи тие почнаа да се користат за оваа намена во 1993 година, во тоа време во земја со најголемо производство на кокаин во светот.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Доларот зајакна, цените на нафтата утрово пораснаа

На девизните берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна, по минатонеделниот пад. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе