Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Тешка несреќа на автопат во Словачка, има повредени

Во судир на автобус и камион на автопатот во Словачка неколку лица се повредени, а се стравува дека може да има и жртви.

Сообраќајната несреќа се случила утрово во близина на градот Кута во правец на Чешка.

Во несреќата учествувале камион и автобус со унгарски регистарски таблички, пишува „Cas.ck“.

Екипите на итната помош се на терен, а испратени се три хеликоптери.

Полицијата соопшти дека се повредени вкупно 37 лица. Според порталот, едно лице е загинато.

Сообраќајот се пренасочува по околните патишта, јавуваат локалните медиуми.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе