Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Србите досега предале огромна количина на оружје

Владата на Србија прогласи период за амнестија од еден месец за граѓаните да го предадат нерегистрираното оружје како дел од кампањата против оружјето, откако во две престрелки во два дена овој месец загинаа 17 лица, од кои многумина деца.

Властите денеска покажаа складиште со оружје и картони со рачни гранати во кои имало илјадници оружје, вклучително и противтенковски ракетни фрлачи, кои според нив биле предадени од луѓе по серијата масовни престрелки што ја шокираа земјата.

Претседателот Александар Вучиќ ги придружуваше највисоките полициски службеници за да го види асортиманот на оружје распореден во близина на градот Смедерево, на околу 50 километри јужно од Белград. Официјалните лица рекоа дека жителите предале околу 13.500 пиштоли од отворањето на амнестијата на 8 мај.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе