Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Се огласи Џорџ Сорос: Жив сум!

Американскиот милијардер Џорџ Сорос (92) денеска се огласи дека е „жив и здрав“ по написите дека починал.

„Гласините дека сум доживеал срцев удар се целосно лажни. Жив и здрав сум“, рече тој.

Веста за наводната смрт на Сорос поради срцев удар се појави утрово на „Твитер“.

Сорос, кој има 92 години, беше честа мета на антисемитизам, теории на заговор, лични напади од авторитарни политички лидери и неколку пати во текот на животот беше „прогласуван за мртов“.

Сорос често го обвинуваат дека ги користи неговите филантропски активности како покритие за кампањи за поткопување на националните влади и промена на текот на изборите во голем број земји.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе