Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Експлозија предизвикана од гас во зграда во Словачка, има загинати и повредени

Едно лице загина во експлозија на гас во стан во Бјела Костола, Словачка, а истрагата за случајот ја презеде полицијата во областа Трнава, која истражува дали има кривично дело запуштање или загрозување на општата безбедност.

Експлозијата се случила во еден од становите во двокатната зграда во саботата нешто по 20 часот. Оштетени се сите три стана во таа зграда, како и уште три во соседниот влез. Оштетени се и возилата во близина, јавуваат локалните медиуми.

Животот го загубил сопственикот на станот, кој неодамна го оставила девојката, а според соседите, намерно предизвикал експлозија поради невозвратена љубов.

Во експлозијата се повредени уште три лица, кои се хоспитализирани. Другите двајца добиле лекарска помош на местото на настанот.

Полицијата изврши истрага на местото на експлозијата. Точната причина и околности, односно дали се работи за непрофесионално ракување со плинска опрема или намерно дело, сè уште се истражува.

Уште поголема катастрофа спречил соседот од соседниот влез, кој по експлозијата влетал во трафостаницата и го исклучил гасот.

Во моментот на експлозијата, како што вели, во станот бил со сопругата и децата. „Се се тресеше. Излегов и видов парчиња урнатини насекаде“, опишува тој.

„Трчав до главната трафостаница. Тогаш не знаев што е причината за експлозијата, но интуитивно сакав да го свртам вентилот“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе